تاریخ درج : شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
اولین نشست خبری شهردار منطقه دو شهردار منطقه دو شیراز تاکید کرد: توسعه منطقه بر اساس برنامه ریزی و برنامه محوری
اولین نشست خبری شهردار منطقه دو
شهردار منطقه دو شیراز تاکید کرد:
توسعه منطقه بر اساس برنامه ریزی و برنامه محوری
 
در دو ماه اخیر ۵۷ پروژه جدید برای منطقه دو تعریف کرده ایم
بزودی پنج پروژه بزرگ در سطح شهرداری منطقه ۲ به بهره برداری می رسد.
 
شهردار منطقه دو شیراز نوید توسعه این منطقه را بر اساس برنامه ریزی و برنامه محوری در جهت رفع محرومیت و ایجاد رفاه شهروندان عنوان نمود.
دکتر محمد تولایی شیرازی در اولین نشست خبری با تاکید بر این نکته که تعریف و اجرای تمام پروژه ها بر اساس نیازسنجی و در جهت کسب رضایت مردم اجرا می گردد، گفت: معتقدم که اجرای پروژه ها باید با نظر مردم و برای مردم اجرا و به بهره برداری برسد و به عبارتی دیگر هر تعریف پروژه باید دارای پیوست فرهنگی اجتماعی و اقتصادی باشد.
وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه بهتر در دو ماه اخیر موفق به تعریف 57 پروژه جدید در سطح منطقه دو شویم، افزود: تعداد 26 پروژه جدید در حال طی کردن روند نهایی اداری با اعتباری بالغ بر 76 میلیارد تومان و تعداد ده پروژه نیز در مرحله طراحی قرار گرفته و مابقی پروژه ها در مرحله صفر مطالعاتی است.
تولایی با بیان اینکه فاز مطالعاتی هر پروژه مهمترین قسمت هر پروژه به شمار می رود، عنوان نمود: در فاز مطالعاتی پروژه به آثار زیست محیطی، اجتماعی،  اقتصادی و سایر عوامل پروژه ها توجه ویژه می شود و در نتیجه پروژه های مفید و تاثیر گذاری در منطقه اجرا می گردد.
شهردار منطقه دو شیراز بر حفظ سلامت روحی و نشاط مردم منطقه تاکید کرد و گفت: معتقدم که در اجرای پروژه ها باید آرامش روانی مردم حفظ شود و در همین راستا به تمام پیمانکاران توصیه نمودم که در اجرای پروژه ها به رعایت این نکته توجه داشته باشند.
این مقام مسئول در ادامه سخنانش به ویژگی های محدوده منطقه دو اشاره داشت و افزود: محدوده خدماتی منطقه ۲شهرداری ۱۷۰۰هکتار و حریم آن ۲۵۰۰هکتار و‌۲۰۰هزار نفر  جمعیت در ۲۲ محله این منطقه با فرهنگ ،اداب و سنن مختلف زندگی می کنند.
محمد تولایی با اشاره به وجود برخی اماکن مذهبی ، آثار تاریخی و ادبی در این منطقه از جمله آرامستان دارالسلام ،کوچه ادیان و.. مجتمع‌های بزرگ تجاری پادگان‌های نظامی،فرودگاه شیراز  و نیز حضور ۲۷۲خانواده شهید به عنوان برخی ویژگیهای منطقه یاد کرد و افزود: این ویژگی ها نشان می دهد که منطقه دو شهرداری شیراز، منطقه ای با حضور اقشار مردم با فرهنگ های مختلف است بنابراین برنامه های عمرانی و ارایه خدمات باید به گونه ای تعریف شود که رضایت همگان جلب شود.
 
اجرای پروژه های شاخص در منطقه
تولایی از پروژه ۴۵متری محراب به عنوان یکی از  پروژه های شاخص یاد کرد که همین ماه کلنگ آن به زمین زده می شود و گفت: یکی از مهمترین و شاخص ترین پروژه های ما پارک آینده در محله شهرک بهار است که به عنوان یکی از خواسته های اساسی مردم منطقه برای ایجاد یک پارک خانواده به شمار می رود.  این پارک در زمینی به مساحت ۳هکتار اجرا می‌شود و به جرات می گویم اگر مصوب و اجرا شود اولین پارک شیراز است که با چنین طراحی منحصر به فردی اجرا می‌شود، آن هم در چنین محله ای که از محلات کمتر برخوردار است.
شهردار منطقه ۲ با اشاره به تاثیر اجرای چنین پروژه های در رشد و توسعه منطقه از اجرای مجموعه ورزشی بانوان در خیابان نهضت سواد آموزی ،پارک حاشیه ای غرب بلوار احمد بن موسی یاد کرد و گفت: یکی از مشکلات اساسی بافتهای محروم موضوعات زیر ساختی و زیر بنایی است که ما نیز اجرای چنین پروژه هایی را در اولویت دستور کاری خود قرار دادیم ، پروژه هایی مانند لوله گذاری بلوار محراب که سالهاست دچار آبگرفتگی است ،البته معتقدیم‌ که این پروژه ها را باید به نوعی تعریف کنیم  که در اجرا باعث مزاحمت برای مردم نشود.
وی با اشاره به ساماندهی پیاده روها برای عبور و مرور افراد کم توان به عنوان یکی از اولویت‌های این منطقه گفت: در حال حاضر  ما پنج پروژه مهم در آستانه افتتاح را داریم که از جمله آنها می توان به مجموعه زمین چمن طبیعی قلعه شاهزاده بیگم  ،فضای شهری یک ونیم هکتاری و فاخرترین آب نما موزیکال شیراز در ابتدا بلوار ماذون قشقایی اشاره کرد که پرتاب آب آن تا ۴۰متر است و ابتدا آبان افتتاح می شود.
تولایی از افتتاح پروژه بوستان زندگی در محله دباغی تا دهه فجر و پارک چهار هکتاری محراب تا آخر سال به عنوان برخی دیگر از پروژه های در آستانه افتتاح منطقه دو یاد کرد و افزود: در حوزه خدمات شهری پروژه های مختلف دیده شده از جمله لکه گیری آسفالت، احداث و بهسازی فضای سبز است.
وی گفت: برای بهسازی و زیباسازی فضای سبز بلوار  مدرس به عنوان یک بلوار تشریفاتی سه پروژه خوب را در دست اقدام داریم که چهره این بلوار را متحول خواهد کرد.
وی از احیا و بازگشت هویت محلات بافتهای قدیمی و تاریخی به عنوان یکی از مهمترین برنامه های منطقه یاد کرد و گفت: از ده  محله محروم شناخته شهر  ۷محله در این منطقه است که از ۳۰۰میلیارد تومان بودجه ای که امسال برای محرومیت زدایی مناطق کم برخوردار  در نظر گرفته شده ۱۵۰میلیارد تومان سهم این منطقه است ،که صرف پروژه های محرومیت زدایی این منطقه خواهد شد.
شهردار منطقه ۲گفت: اعتقاد داریم برای انجام این کار نیازمند یک حرکت جهادی و شبانه روزی هستیم تا چهره محرومیت از چهره این محلات و منطقه  زدوده شود ،در همین ارتباط باشد از ۵۷پروژه جدیدی که تعریف کردیم نیز ۳۳پروژه مربوط به محلات محروم منطقه است.
وی تصریح کرد: معتقدیم  لازمه تغییر فرهنگی فعالیتهای عمرانی و ایجاد ابنیه هایی با رویکرد فرهنگی است که در این راستا باید جداره سازی عمرانی را هم در نظر داشته باشیم.
تولایی گفت: یکی دیگر از اقدامات ما در سطح منطقه کادر سازی  و بستر سازی برای آینده مدیریت شهری است،  من این قول را داده ام اگر خدا کمک کند روش جدید مدیریت شهری در منطقه ایجاد کنم تا در این زمینه هم موفق عمل نماییم.
وی در خصوص ضایعات فروشیهایی که در سطح منطقه ۲وجود دارد نیز گفت: تاکنون اقدامات خوبی در زمینه تخلیه و پلمپ این کاربری ها انجام شده است، به طوری که در همین مدت  ۳۰مورد دیگر هم پلمپ کردیم‌ اما یک مشکل ما این است که بعد پلمپ در همان مکان یا چند قدم‌ آن طرف‌تر باز هم کارشان را شروع می‌کنند و مشکل دیگر بحث مشارکت مردمی است ،اما از این پس  اجازه نمی دهیم در محدوده منطقه هیچ‌کاربری زاید جدیدی شکل گیرد و هم اکنون نیز در حال شناسایی و‌ شناسنامه دارکردن این واحدها هستیم تا آرام آرام آنها را از منطقه خارج کنیم.
شهردار منطقه ۲شیراز از اجرای ۱۸پروژه زیر بنایی در این منطقه خبر داد و گفت: یکی از مشکلات مردم و عمده درخواست آنها در شهر و منطقه  آسفالت است ،که در این راستا با پیگیری که انجام‌ شد روکش آسفالت سه محور مشیر شرقی، علمدار و وصال  به طور کامل عوض شد که در این راستا بیش از ۲۶۰۰تن آسفالت استفاده شده است.
وی از تعریف تعدادی بسته سرمایه گذاری از جمله بسته سرمایه گذاری در کنار پردیس سینمایی جوان خبر داد و گفت: علاوه براین چند زمین شاخص را برای سرمایه گذاری در منطقه در نظر گرفتیم که دو زمین متعلق به شهرداری و مابقی مربوط به بخش خصوصی است و علاقه مندیم بیشتر پروژه های فرهنگی و ورزشی با استفاده از سرمایه گذاری باشد.
وی افزود: امروز ما  پارک داریم اما چون خاموش و تاریک هستند و به محل تجمع  معتادان و خلافکاران تبدیل شدند مردم منطقه با خانواده نمی‌توانند به این پارکها بیایند و نیازمند پارک های خانوادگی هستند.
تولایی در خصوص بازارچه پروتیین نیز گفت:ساخت بازارچه پروتیین تمام شده اما در زمینه نوع نقل و انتقال در حال پیگیری هستیم  اما این نوع انتقال مستلزم تمهیداتی فرادستگاهی است اما در این بین سخت ترین کار اصلاح ذهنیت افرادی  است که سالهاست در دروازه کازرون فعالیت داشتند و حالا فکر میکنند اگر از آنجا بروند ضرر می کنند.
 وی در خصوص کانالهای روباز فاضلاب و بوی تعفن حاصل از آن که سالهاست به مشکلی برای مردمی برخی محلات این منطقه تبدیل شده گفت: یکی از برنامه های  ما در زمینه  بهداشت همین مورد است که داریم آن را دنبال میکنیم و آماده همکاری با دستگاههای ذی ربط هستیم .
 تولایی ادامه داد: معتقدم با توجه به اقلیم نیمه خشک شیراز ما باید برای فضای سبز شهر و منطقه طراحی خشک  داشته باشیم و در منطقه قطعا استفاده از فضای سبز کم آب بر را مد نظر داریم.
 

سامانه ها
پیوندها
نشانی
فلکه خاتون- خیابان دلاوران بسیج -ابتدای بلوار رازی
12 - 37259808
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۲/۰۹/۱۲