تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱
محمد تولائی شهردار منطقه ۲ شیراز : توسعه و بهینه سازی فضای سبز محلات و گذرها با مشارکت شهروندان منطقه ۲
محمد تولائی شهردار منطقه ۲ شیراز :

توسعه و بهینه سازی فضای سبز محلات و گذرها  با مشارکت شهروندان منطقه ۲

 در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهری و حفظ محیط زیست ، شهرداری منطقه ۲ برنامه های گسترده ای را در دستور کار خود قرار داده است  که گسترش سرانه فضای سبز گذرها ،کوچه ها و محلات  از جمله این برنامه ها می باشد. فضاهای سبز در شهرها همچون ریه های شهری عمل کرده و موجب به تعادل رسیدن دمای انها می شوند. وجود فضای سبز متراکم در شهرهای گرم و خشک باعث تعدیل دمای انها شده و جریان هوای مناسب تری ایجاد می کنند همچنین وجود این فضاها مانع از ایجاد جزایر حرارتی شهرها شده و تصفیه کننده های اصلی هوای ناپاک شهرها نیز به شمار می روند. در این بین تبعیت از اصول شهرسازی و معماری منظر به منظور بالا رفتن بازدهی این قبیل کاربری ها، الزامی می باشد و شامل مواردی همچون رعایت سرانه استاندارد و معیارهای مکانی جهت مکان گزینی است.

 امروزه با پی بردن به اهمیت فضای سبز کارکردهای مختلفی برای آن تعریف می کنند که شامل کارکردهای اجتماعی، تفرجگاهی، اکولوژیکی و اقتصادی است . از مهمترین کارکردهای مورد نظر این فضاها القای آرامش و کم کردن استرس در دنیای متلاطم امروزی می باشد و از طرف دیگر نیز می تواند سیما و منظری خوشایند و زیبا در شهر ایجاد کند.
دکتر تولایی شهردار منطقه ۲  در این مورد گفت : پیشرفت سیمای شهری منطقه دو  به عنوان یکی از ارکان مهم و اصلی است که برای حفظ و نگهداری فضای سبز شهری، متاسفانه با  محدودیت منابع آبی روبه رو هستیم و این موضوع بعنوان چالشی جدی بر سر راه احداث و نگهداری فضاهای سبز شهری قلمداد می شود.

وی افزود:  بر اساس آمار و اطلاعات موجود یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب در شهرها فضای سبز است که در همین راستا از شهروندان ساکن در منطقه دو درخواست می کنیم ، جهت حفظ و احیای فضای سبز شهری در سطح منطقه دو، از آب غیر شرب جهت آبیاری درخت و نهال های موجود در منازل و پیاده رو های مجاور منزل در کوچه ها و محلات   استفاده نمایند.
شهردار منطقه دو افزود: با توجه به کاهش منابع آبی،بهره گیری از روش های نوین آبیاری و گیاهان پوششی که نیاز به آب کمتر دارند  همچنین استفاده از پساب ها و آب غیر قابل شرب چاه ها به منظور آبیاری فضای سبز ،راهکارهای برون رفت از محدودیت منابع آبی است .
شهردار منطقه دو شیراز با تاکید بر ضرورت افزایش مشارکت شهروندان در گسترش محلات و کوچه های سبز از شهروندان خواست برای حفظ درختان موجود در معابر ،کوچه ها و مجتمع های مسکونی با استفاده از آبهای غیر قابل شرب و پساب های بهداشتی برای افزایش سرانه فضای سبز همت گمارند همچنین از ساکنین منطقه خواستند تا با شناسایی گونه های گیاهی کم توقع آبی و بررسی و ارائه راهکارهای ابتکاری در جهت تامین آب مورد نیاز مصرفی فضای سبز شهری مشارکت نمایند.

محمد تولائی از طرح «جشنواره محلات سبز با رویکرد بهینه مداری مصرف آب» به منظور ایجاد انگیزه و رقابت محلات، مجتمع ها و کوچه های سبز خبرداد و خاطرنشان کرد تا نوروز سال جاری محلات و کوچه های سبز در منطقه ۲ شناسایی و محلات برتر اعلام و تقدیر خواهند شد.

سامانه ها
پیوندها
نشانی
فلکه خاتون- خیابان دلاوران بسیج -ابتدای بلوار رازی
12 - 37259808
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۱/۰۷/۱۱